logo

reklam

Aklınızı İradenizi Yerinde Kullanın

Aklınızı İradenizi Yerinde Kullanın

Aklınızı İradenizi Yerinde Kullanın

Aziz okuyucularım, Allah (c.c.)’ın insanlara lütfettiği nimetlerin başlıcaları dört tanedir: Akıl, iman, sağlık, edep ve hayâ. Yaratılan bütün varlıklar içerisinde akıl, yalnız insana verilmiştir. Aklı olmayanın imanı yoktur. Büyüklerimiz birisine takdirane söz söylerken “Aklınla yaşa” derlerdi. Allah insanoğluna; Hakk’ı batıldan, hayrı şerden, iyiyi kötüden ayırmak için aklı hediye etmiştir.

Akıllı adam, önce Allah’la arası iyi olacak yani emirlere uyup haramlardan sakınacak/kaçacak. Allah’ı görür gibi ibadet edecek. Buna ihsan denir. Sonra peygamberin yolundan yürüyecek onu rehber, örnek-model kabul edecek.

Yüce Kur’an’da: Allah’a ve peygamberine itaat edin ki rahmete erdirilesiniz. (Al-i İmran:132)

Sonra anne-babası ile arası iyi olacak onları üzmeyecek daha sonra hanımı ile çoluk-çocuğu ile memursa amiri ile amirse memuru ile işçi ise işvereni ile işveren ise işçisi ile sanatkârsa ustası ile askerse kumandanı ile talebe ise hocasıyla, dolayısıyla akraba, dünür ve komşuları ile arası iyi olacak. Buda nasıl olur? Aklını iyi kullanmakla!

Kur’an’da defalarca “Ulu’l-El Bab (Yüksek Akıl Sahipleri)” geçer. Zumer Suresi 9.Ayette: “… De ki: Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Bunu ancak temiz (yüksek) akıl sahipleri anlayabilir” buyrulmuştur.

Akıllı bir Müslüman insanlarla kavgalı değil barışık olandır. Herkes ile iyi geçinendir. Çekişmeci ve kavgacı değildir. Müslüman’ın kavgası kendi nefsiyle ve şeytanladır. Diğer insanlarla değil. Çevresiyle kavga içinde yaşayan insanlar; şiddet, gıybet, dedi-kodu, kötü sözlerle kalp kırmaya namzet insanlardır.

Efendimiz (s.a.v.): Devamlı herkesle çekişir halde olman, sana günah olarak yeterlidir.- (Ramuz)” buyurmuştur. Ensar’dan biri Resulullah’ın huzuruna çıka geldi: Ey Allah’ın Resulu (s.a.v.) Mü’minlerden hangisi daha üstündür? Efendimiz: Ahlaken en güzel olanı. –Mü’minlerden hangisi daha akıllıdır? Efendimiz: Ölümü en çok hatırlayan ve ölümden sonraki hayata hazırlanan kimsedir. İşte akıllı olanlar bunlardır. (Tirmizi, Ebu Davud)” buyurmuşlardır.

Aziz okuyucularım tam da aklımızı, irademizi yerinde kullanmamız gereken ve memleketimizin kaderinin çizileceği günlere yaklaşmaktayız. Mesele şahıs, parti-pırtı meselesi değildir. Vatan, bayrak-sancak, din, namus meselesidir. Sen sandık başına gidip vatandaşlık vazifeni ifa ederken elini vicdanına koyup diyeceksin ki: “Ben gemiden ve kaptanımdan mı yanayım, yoksa gemiyi delip batıranlardan mı yanayım.” Şayet gemi batarsa hepimiz batarız.

Değerli kardeşlerim şu hikmetlerde bize ışık tutabilir:

* Akıllı adam kavga etmez, aklı ile yener.

* Öfkelenmek aptallık, öfkelenmemek akıllıktır

* Fitne ateşini yakan içinde yanar.

* Hedefi olmayan gemiye rüzgâr yardım etmez.

* Engelleri aş başarıya ulaş.

* Ateş ancak yakanlara ışık verir.

* Diklenmeyeceğiz ama dik duracağız.

* Haklı isen korkma, Hak seni korur.

Kardeşlerim bu 12.sayımızı bir dua ile bitirelim: “Gül gibi gözüküp diken gibi batandan. Dost gibi gözüküp yılan gibi ısırandan sana sığınırım Ya Rabbi!”

Gerisini siz bilirsiniz…

Selam, Hüda’ya tabi olanların üzerine olsun.

Muzaffer Coşkun

 

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1171 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

hasbahcegazetesi.com page title ... ... ... ... ... ...