logo

reklam

1915 Çanakkale Köprüsü’nün Temeli Atıldı

1915 Çanakkale Köprüsü’nün Temeli Atıldı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı olan 2023’te açılması planlanan Çanakkale 1915 Köprüsü’nün temeli 18 Mart 2017 Cumartesi günü törenle atıldı.

1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale otoyolu temel atma töreni̇ için Lapseki ilçesi Şekerkaya mevkisinde tören düzenlendi.

 

Anadolu yakasındaki Lapseki’nin Şekerkaya ile Avrupa tarafındaki Gelibolu’nun Sütlüce mevkisi arasına yapılacak köprü, Çanakkale Boğazı’nın ilk, Marmara Bölgesi’nin de 5. Asma Köprüsü olarak hizmet verecek.

138 yıllık hayal gerçek oldu

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deni̇z Zaferi̇’ni̇n 102. yılı dolayısıyla Çanakkale 18 Mart Stadyumu’nda düzenlenen törene katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, buradan Lapseki’deki tören alanına telekonferans sistemi ile bağlandı. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, “Çanakkale’de toplanan vatandaşlarımıza, tüm vatandaşlarımıza saygımızı sunuyoruz. “Çanakkale geçilmez” diyen ecdadımızdan aldığımız güçle, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün temelini sizlerin huzurunda atıyoruz. Projede emeği geçenlere, Koreli ve Türk firmalara teşekkür ediyorum. 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale otoyolu temel atma törenini hayırlı olsun” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, Çanakkale’yi Cumhuriyetimizin 100. yılına taşıyacak o büyük eserin, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün temelini sizlerin huzurlarında atıyoruz. Ülkemize, Çanakkale’ye, milletimize hayırlı olsun. İlk harcı atıyoruz ve ilk adımı atıyoruz. Gelibolu’dan Lapseki’ye 3-4 dakikada varmış olacaksınız. Millete helal olsun” dedi.

10.3 MİLYAR LİRALIK PROJE

Ayakları deniz içine inşaat edilecek 1915 Çanakkale Köprüsü’nün Lapseki tarafındaki yaklaşım viyadüğü 650 metre, Gelibolu tarafındaki yaklaşım viyadüğü ise 900 metre uzunluğunda olacak. Proje kapsamında Çanakkale 1915 Köprüsü’nün yanı sıra yapılacak 354 kilometrelik otoyolda 31 viyadük, 5 tünel, 30 köprülü kavşakla 143 alt ve üst geçit yapılacak. Köprü, 3 geliş ve 3 gidiş olmak üzere toplam 6 şeritten oluşacak.

İki yakanın birbirine, kenar açıklıklarıyla kendisinin toplam uzaklığı 3.860 metre ve viyadükleriyle 5 km üzerinde olacak köprünün iki ayak arasındaki açıklığının ise Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. kuruluş yıldönümü olan 2023’ü taçlandırmak için 2.023 metre olarak belirlendi.

Köprü ve otoyol ihalesini 10.3 milyar lira bedel ve 16 yıl işletme süresiyle Daelim-Limak-SK-Yapı Merkezi kazanmıştı. Temel atma töreni Asya kıtasındaki Lapseki İlçesi Şekerkaya mevkiinde yapılacak.

Köprü hizmete girdiğinde Japonya’yı tahtından indirerek dünyanın en uzun aralıklı köprüsü unvanına sahip olacak.

Temel atma töreni, dua edilmesinin ardından sona erdi.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
777 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

hasbahcegazetesi.com page title ... ... ... ... ... ...