logo

reklam

Berat Kandili

Berat Kandili

berat kandili

 

12 Haziran 2014 Perşembe gecesini Cumaya bağlayan gece Berât kandilidir. Şaban ayının 14’ünü 15’ine bağlayan gecedir.

Kur’an-ı Kerim Levhilmahfûz’a bu gece indi. Allah’ü Tealâ (c.c.) ezelde, hiç bir şey yaratmadan önce, her şeyi takdir etti, diledi. Bunlardan bir yıl içinde olacak her şeyi, bu gece meleklere bildirir.

Rahmet kapılarının açılıp, duaların kabul olacağı 4 geceden biridir.

Hz.Muhammed (s.a.v.) bu gece çok ibadet ve dua ederdi. “Allahümmerzuknâ, kalben takıyyen mineşşirki beriyyen lâ kâfiren ve şakıyyen” duasını çok okurdu.

Hadis-i Şeriflerde buyruldu ki;

* “Şaban’ın on beşinci gecesi olunca, gecesini ibadetle, gündüzünü de oruçla geçirin! O gece Allah’ü Teâlâ (c.c.) buyurur ki : “Affedilmek isteyen yok mu, günahlarının affedeyim. Rızık isteyen yok mu, Rızık vereyim. Derde mübtelâ olan yok mu, sıhhat, afiyet vereyim. Ne isteyen varsa, istesin vereyim.” Bu hâl, imsak vaktine kadar devam eder.

* “Bu gece göklerin kapıları açılır, melekler, müminlere müjde verir, ibadete teşvik ederler.”

* “Berat gecesinde çok ibadet edin! Yoksa kıyamette pişman olursunuz.”

* “Bu gece, Salih akraba ile ilgisini kesen, büyüklenen ve ana babasına asi olanlar affa uğramaz.”

* “Cebrail (a.s.) bana geldi. Kalk, namaz kıl ve dua et! Bu gece, Şaban’ın on beşinci gecesidir dedi. Bu geceyi ihya edenleri, Allah’ü Teâlâ (c.c.) af eder. Yalnız müşrikleri, büyücüleri, falcıları, hasîsleri, alkollü içki içenleri, faiz yiyenleri ve zina yapanları af etmez.

* “Bu yıl içinde doğacak her çocuk,bu gece deftere geçirilir. Bu yıl içinde öleceklerin isimleri, bu gece özel deftere yazılır. Bu gece herkesin rızkı tertip olunur. Bu gece herkesin amelleri Allah’ü Teâlâ’ya (c.c.) arz olunur.”

* “Berat gecesini ganimet fırsat biliniz! Çünkü belli bir gecedir. Şaban’ın 15.gecesidir. Kadir gecesi, çok büyük gecedir, hangi gece olduğu belli değildir. Bu gece, çok ibadet yapınız! Yoksa kıyamet günü pişman olursunuz!”

Kıyamette pişman olmamak için, bu geceyi ganimet bilmeli, tövbe ve istiğfar etmeli, kaza namazı kılmalı, Kur’an-ı Kerim okumalı, Tüm İslam âlemi için dua etmeliyiz.

Tüm İslam Aleminin Berat Kandilini Kutlar

Hayırlara vesile olmasını niyaz ederiz.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1912 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

hasbahcegazetesi.com page title ... ... ... ... ... ...