logo

reklam

Cumhurbaşkanı Erdoğan Canlı Bağlantıyla 7 Bölge’de 250 Eserin Açılışını Yaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Canlı Bağlantıyla 7 Bölge’de 250 Eserin Açılışını Yaptı

Vakıf Haftası ve Restorasyonu Tamamlanan 250 Eserin 7 Bölgeden Canlı Bağlantılı Toplu açılış töreni 8 Mayıs Salı günü Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Açılış öncesi bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasında “Vakıf Kuran Kadınlar” temasıyla 7-12 Mayıs tarihleri arasında tertip edilen Vakıf Hafta’sının, hayırlara vesile olmasını temenni ederek, hafta dolayısıyla düzenlenecek etkinliklerin güçlü vakıf geleneğimizin, bilhassa da kadınlar tarafından kurulan vakıfların daha iyi anlaşılmasına ve yaşatılmasına katkı sağlayacağına inandığını belirtti.

Türkiye’nin 7 bölgesindeki 250 vakıf eserin özüne, ruhuna ve kullanım amacına uygun restore eden Vakıflar Genel Müdürlüğü’nü tebrik eden Erdoğan, restore edilen eserler arasında camilerin, mescitlerin, kütüphanelerin, köşklerin, yurtların, türbelerin, tekkelerin, han ve hamamların yanında kiliselerin ve havraların da bulunduğuna dikkati çekti.

Yerli ve millî anlayış her konuda olduğu gibi kültür-sanatta da idealimiz olmalı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Eğitim-öğretim sistemimizin müfredatını medeniyet ve tarih şuuru verecek şekilde düzenlemeliyiz. Yerli ve milli anlayış kültür sanatta da idealimiz olmalı. Kültür sanat politikalarımızı, medeniyet tasavvurumuzun lokomotifi haline dönüştürme konusundaki kısırlığımızı süratle aşmak durumundayız. Dünyanın giderek kültürel çoraklaşmaya maruz kaldığı şu dönemde ancak geçmişten gelen medeniyet birikimi olan toplumlar özgünlüklerini koruyabilirler. Biz hem kadim bir medeniyet birikimine sahip bir milletiz. Medyanın iletişimin internetin bünyemizde yol açtığı ağır hasarların farkındayız. Buna rağmen umutluyuz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle gerçekleşen “Vakıf Kuran Kadınlar” temalı Vakıf haftası ve restorasyonu tamamlanan 250 eserin – 7 bölgeden canlı bağlantılı açılış merasimine Sağlıklı Yaşam Vakfı Başkanı Akif Manaf da katıldı.

Sağlıklı Yaşam Köyü örnek bir model olacak

Sağlıklı Yaşam Vakfı Başkanı Akif Manaf ise “halkımızın yardımlaşma ve dayanışma konularında ne kadar duyarlı olduğunu köklü bir geleneğimiz olan vakıflardan anlayabiliriz” dedi. Manaf,”ayrıca birkaç yıl içinde İstanbul çevresinde tamamlamayı planladıkları “Sağlıklı Yaşam Köyü” ile halkımıza bu konuda örnek bir model oluşturacağız” dedi.

Vakıf Nedir?

Bireylerin kendi rızaları ile bağışladıkları para veya mülklerle kurulan ve toplum yararına çalışmayı ilke edinen kuruluşlara vakıf deniyor. 2017 sonu itibari ile ülkemizde 5000 ‘in üzerinde vakıf bulunuyor ve bunlar genel olarak halkın yararına sağlık, eğitim, çevre, sanat ve kültür, aş evleri, dini hizmetler alanlarında faaliyet gösteriyorlar.

Vakıflar Osmanlılar döneminde oldukça yaygınlaşmış ve günümüzde de etkinliğini sürdürmeye devam etmektedir. Vakıflar Genel Müdürlüğü ise 1935 yılında kurulduktan sonra tüm vakıfların denetim ve kontrolü tek elden bu kurum tarafından yapılmaktadır. Vakıflar genel olarak kamu hizmeti yapmalarına rağmen ihtiyaç sahiplerine direkt yardım da yapabilmektedir. Bunun dışında ülkemizde tarihi eserlerin restorasyonu ve korunmaları, ayrıca pek çok müze ve kütüphane de vakıflara aittir.

Hasbahçe Gazetesi Özel Haber

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1170 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

hasbahcegazetesi.com page title ... ... ... ... ... ...