logo

reklam

Değerler Eğitimi

Değerler Eğitimi

Değerler eğitimi konusunda yapılan çalışmaları takip ediyorum. Son on yılda bu konuda çok ciddi adımlar atıldığını, üniversitelerin bu konuya fazlasıyla eğildiğini görüyorum. Makaleler, köşe yazıları, araştırma tezleri vb. birçok çalışmalar oluyor. Öğretim eğitimi yeniden keşfediyor.

Değerler eğitimi konusunda bu köşeden sizlere birkaç kez seslendim. Gönüllerinize hitap etmek amacıylaydı bu sesleniş. Bu seslenişler yeterli mi, bilmiyorum. Kendime de değerler eğitiminin ne olduğunu soruyorum. Ben soruyorsam, eğitimle meşgul olmayan insanlar kendilerine hangi soruları soruyorlardır. O kadar çok şey var ki konuşulacak. Nereden başlamalıyız? Hangi değerleri öğretmeliyiz? (Hala öğretmeliyiz diyebiliyoruz ya pes bize…) Okullar bu değerler eğitiminin neresinde? Anne-babalar değerler eğitimini biliyor mu? Soru üzerine soru… Cevaplarını merak ettiğimiz arkası kesilmeyen sorular.

Yazıma değerler eğitiminin tanımı ile başlamak isterdim. Sonra hangi değerleri öğretmeliyiz onları saymak isterdim. Hatta çokça evde yapabileceğiniz değerler eğitimi etkinlikleri de paylaşmak isterdim ki evde yapabilesiniz. Ne kadar iyi olurdu. Herkes burada yazılan etkinlikleri evde uygulardı. Çocukları bu etkinlikleri uyguladıktan sonra da daha saygılı, sevgi dolu, dürüst, vatanını seven, yardımsever, paylaşımcı, tüm canlıların yaşam hakkını gözeten, kendini toplumda daha iyi ifade eden bireyler olurlardı. Yani size hapı verirdik, siz de çocuklarınıza yuttururdunuz.

Ama işler öyle bildiğiniz gibi değil. Size bir gerçeği söyleyeyim mi? Değerler eğitimi, çocuk anne karnından dünyaya geldiği ve ilk ağladığı gün başlıyor. İlk annesini emmeye başladığında güveni öğreniyor. Sonra babasının elinden tuttuğunda sevmeye başlıyor. Altı değiştirildiğinde mutluluğu hissediyor. İlk çorbasını ortalığa saçtığında büyüklere saygıyı küçüklere sevgiyi fark ediyor. Sonra diğerlerinin arkası kesilmiyor. Anaokuluna gitmediyse değerlerin büyük bir kısmı çocuğun kişiliğinin içine ince ince aile tarafından işleniyor. Okula gittiğinde de arkadaşlarıyla ilişkileri yeni değerlerin oluşmasını sağlıyor.

Çevresini temiz tutmayı öğrenmesini istediğimiz çocuğun yediği yiyeceğin kabını yolda yere atmasına ses çıkarılmadığında perçinleşen değerler, başkasına ait bahçedeki elmayı koparıp çocuğumuza ikram ettiğimiz de zirve yapıyor. Çocuğa, evde olmayan bir değeri yerleştirmeye çalışan eğitimciler havana koydukları suyu dövmeye devam ediyor. Evle çelişen okul… Okulla çelişen ev…

Kıymetli okuyucularımız en güzel ve faydalı değerleri elbette anne ve baba öğretebilir. Hatta varsa dede ve neneler. Çünkü anne ve babaların boş bıraktıkları alanları ancak onlar doldurabilirler. Bizler hayatımıza geçiremediğimiz değerleri çocukların hayatında var etmeye çalışmamız ne kadar eksik olur.

Hayatımızda önceliklemeliyiz değerleri. Önce birbirimizi sevmeliyiz ki çocuklara sevmeyi öğretmeliyiz. Komşularımıza, arkadaşlarımıza, hayatımızda bir şekilde yer eden insanlara saygılı olmalıyız ki çocuk saygıyı öğrenebilsin. Komşumuz açken tok yatmamalıyız ki çocuk paylaşmayı öğrensin. Kırk kapı komşularımıza yardım etmeliyiz ki yardımlaşmayı öğrensin. Çocuğun fikirlerine değer vermeliyiz ki özbenliği gelişsin. Başkalarının çocuklarının da çocuk olduğunu bilmeliyiz ki empati kurmayı becerebilsin. Evimizden başlayarak tüm yaşam alanlarımızı temiz tutalım ki çocuk temiz tutmayı öğrensin. Anlayacağınız değerler çocuklara tembihle değil rol model olarak öğretilebiliyor.

İzlediğimiz filmlerden, okuduğumuz kitaba kadar değer eksenimizi bir gözden geçirmeliyiz. Neyin doğru olduğunu öğretmek yerine ne doğruysa onu yaşamalıyız. Biz yaşayalım ki çocuklarımızda bu değerleri yaşayabilsin. Anne-baba olarak kendi seçtiklerimize, tercihlerimize, yediklerimize, içtiklerimize dikkat etmeliyiz. Gül bahçesinde gül yetişir. Kendimizi geliştirmeye başlamalıyız. Bu konuda çok iyi rehberimiz de var. Bunun için yaklaşan Ramazan ayıda bu rehberi bolca okumak ve gül bahçesini yeniden canlandırmak için neden fırsat olmasın.

Benden söylemesi değerler eğitimine evden başlamalıyız. Okula gidene kadar beklerseniz iş işten geçmiş olabilir.

Selametle

Erdoğan Ergin

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
Share
1202 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

hasbahcegazetesi.com page title ... ... ... ... ... ...