logo

reklam

En Büyük El Dokuma Türk Bayrağı, Türkiye Haritası Koreografisi ile Sergilendi

En Büyük El Dokuma Türk Bayrağı, Türkiye Haritası Koreografisinde Sergilendi

En Büyük El Dokuma Türk Bayrağı Kağıthane'de Sergilendi

Kağıthane Halk Eğitim Merkezi öncülüğünde, Kağıthane Belediyesi, Kağıthane İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Dilhan Derneği ile ortaklaşa düzenlenen “Bin Minik El Bir Bayrak” projesi kapsamında 1.299 öğrencinin katılımıyla dokunan “En Büyük El Dokuma Türk Bayrağı” Hasbahçe Stadı’nda sergilendi.

En Büyük El Dokuma Türk Bayrağı Türkiye Haritası Koreografisinde Sergilendi

Kağıthane Belediyesi, Kağıthane İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Kağıthane İlçe Halk Eğitim Müdürlüğü ve Dilhan Derneği tarafından düzenlenen, “Bin Minik El Bir Bayrak” projesi kapsamında 81 ilden  1.299 çocuk tarafından dokunan Türkiye’nin en büyük el dokuma bayrağı, 2 bin çocukla oluşturulan Türkiye haritası kareografisinin ortasında sergilendi.

Kağıthane’de bulunan Hasbahçe Stadı’nda gerçekleştirilen törene Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, Halk Eğitim Müdürü Hüseyin Çömlek, Kağıthane İlçe Milliği Eğitim Şube Müdürü İlhan Kurt ile davetliler ve öğrenciler katıldı.

DCIM100MEDIADJI_0103.JPG

Program saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ardından 2 bin çocuğun katılımıyla Türkiye haritası kareografisi oluşturulurken, en büyük el dokuma Türk Bayrağı haritanın ortasında sergilenerek izleyicilere takdim edildi.

En Büyük Türk Bayragi Fazlı Kılıç

Dev Türk Bayrağı’nın hazırlanması ve düzenlenen etkinlikle ilgili konuşan Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, “Bugün çok anlamlı bir çalışmayı takip ediyoruz. Kağıthane Halk Eğitim Merkezimizin başlatmış olduğu bin 299 çocuğumuzun emek verdiği ter akıttığı el dokuma Türk bayrağının hep birlikte tanıtımını yapıyoruz. Bu çalışmanın içinde tarihe vefa duygusunun pekiştirilmesi var. Bu çalışmanın içinde vatan sevgisi millet sevgisi, bayrak sevgisinin çocuklarımıza pekiştirilmesi var. En çok bu duygulara bu sevgiye ihtiyacımız olan dönemde 81 ili temsilen çocuklarımızın bulunduğu bu çalışmayı yapmak çok anlamlı çok güzel. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Hayırlı ve güzel bir çalışma oldu. İnşallah bu güzel çalışma Cumhurbaşkanlığı makamınca da kabul görerek layık olduğu itibarı da görmüş olacaktır. Bununla ilgili de görüşmeler devam ediyor” dedi.

En Büyük Türk Bayragi İlhan Kurt

Kağıthane İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü İlhan Kurt, “Bayrak savaşlarda şehitler ile yaşatılır, barışta ise emek ile alınteri ile yüceltilir. Bu bayrak 81 ilden 1.299 çocuğun parmaklarıyla ilmek ilmek dokundu. Her karışında kardeşliğin imzası var. Bu ilmekler sadece ipliklere atılmadı aynı zamanda yüreklere atıldı. Bayraklar direklere, tepelere, cephelere dikilir bu bayrağın yeri gönüller oldu. Hem de bin sinede bir çarpan gönüller” dedi. Kurt, “Böyle güzel bir çalışmada emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum” dedi.

En Büyük Türk Bayragi Hüseyin Çömlek

Halk Eğitim Müdürü Hüseyin Çömlek, “Bin Minik El Bir Bayrak projesiyle bağımsızlığın sembolü olan Türk bayrağı bilincini oluşturmayı, çocukların üzerinde vatan ve memleket sevgisini pekiştirmeyi, ayrıca geleneksel el sanatları içerisinde yer alan dokuma kültürünü hatırlatmayı ve yaşatmayı hedeflediklerini söyledi. Çömlek, “Osmanlı Devleti’nin kuruluş yıldönümüne atıfta bulunarak Kağıthane’de yer alan ilkokul 4. sınıf öğrencileri, otistik çocuklarımız, Darülaceze çocukları ve sevgi evleri çocuklarıyla birlikte 1.299 çocuğumuzla gerçekleştirilen bu projede şu ana kadar yapılan el dokuma en büyük Türk Bayrağı’nı dokuduk. Bu bayrağı dokurken aynı zamanda Kağıthane’de yaşayan nüfus kaydı 81 ilimizi temsil eden çocuklardan faydanılarak her ilimizden bir çocuğa dokuma yaptırılmıştır. Yine bu bayrağımız için 1.299 adet el tezgahı, 17,5 kilometre uzunluğunda beyaz çözgü ipi, 84 kilometre uzunluğunda kırmızı yün ip kullanılmıştır. Dokunan bu Türk Bayrağı’mızı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde sergilenmek üzere sayın Cumhurbaşkanımız’a takdim etmek bizim ve çocuklarımızın en büyük arzusudur. Ay yıldızlı bayrağımızı dokurken çocuklarımız sadece dokuma yapmadılar. Bu bayrağa sevgilerini, heyecanlarını ve inançlarını ilmek ilmek nakşettiler. Bugün, bu milletin varlığına, birliğine, bayrağına göz dikenler şunu iyi bilmelidirler ki, Türk milletinin ekonomik koşullarını zayıflatabilirsiniz, elinden ekmeğini ve suyunu alabilirsiniz, fakat değerlerini, inancını ve imanını asla gönlünden silip alamazsınız” dedi.

Bin Minik El Bir Bayrak Projesi

Bayrak dokuma çalışmasına katılan 4. sınıf öğrencisi Ömer Faruk Dündar, “Ben bu bayrağı dokurken çok gururlandım. Çünkü sonuçta bizim ülkemizin bayrağı ve bugün burada bu bayrağı yaşatmak için bulunuyoruz. Çok sevinçliyim, böyle olaylara bu aralar fazla tanık olamıyoruz. Bayrağımızı çok seviyorum ve ülkemizin bayrağını her zaman korumak istiyorum” diyerek duygularını ifade etti. Çocuklar etkinliğin bitiminde bayrağın çevresinde Belediye Başkanı Kılıç ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

Cumhurbaşkanlığı’na Teslim Edilecek

Dokunulan En Büyük El Dokuma Türk Bayrağı bayrağın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde sergilenmek üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Mayıs ayında teslim edilecek.

Etiketler: » » » » » » »
Share
2263 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

hasbahcegazetesi.com page title ... ... ... ... ... ...