logo

reklam

İETT’den Geleceğin Durağı

İETT’den Geleceğin Durağı

İETT tarafından üretilen, enerjisini güneş panellerinden alan Konsept Akıllı Durak, Yıldız Teknik Üniversitesi durağında hizmet vermeye başladı. İstanbulluların hizmetine giren projenin önümüzdeki günlerde daha da yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Her geçen gün yeni projelere imza atan İETT, “Konsept Akıllı Durak” projesini hayata geçirerek yolcu memnuniyetini artıracak çalışmaları hızlandırdı. Teknolojik Akıllı Durak, Barbaros Bulvarı üzerinde bulunan Yıldız Teknik Üniversitesi durağında konumlandırıldı. Tüm teknolojik yenilikleri içinde barındıran konsept durak, LCD/LED tabanlı dijital yolcu bilgilendirme alanları, biletmatik cihazı, bas-konuş ünitesi, engelli araçlarının şarj edilebileceği arabirimler, duraktaki yolculara ücretsiz internet kullanım hizmeti verebilen ve şehir mimarisine uygun olarak tasarlandı.

Enerjisi güneş panellerinden
Teknoloji alanındaki en son yenilikleri hizmetlerinde giderek daha fazla kullanan İETT, çevre dostu bu sistem ile modern, hızlı, kaliteli ve doğru ulaşım imkanı sağlıyor. Yıldız Teknik Üniversitesi Durağında konumlandırılan Konsept Akıllı Durak enerjisini otobüs durağının üzerinde bulunan güneş panellerinden alıyor. Ayrıca güneş enerjisi ile çalışan akıllı durakta bekleyen yolcu, otobüsün o durağa ne kadar uzaklıkta bulunduğunu, hangi otobüsün ne zaman geçtiğini yanındakine sormak yerine, sistemden öğrenebiliyor.

Akülü engelli araçlarına şarj imkânı
Hayata geçirilen bu uygulama ile akülü araçlarıyla durağa gelen engelli yolcular şarj cihazı bulunan alana giderek rahatlıkla aküsünü şarj edip yolculuğuna devam etme imkânı bulacak.

Bas-konuş sistemiyle her an iletişim
Konsept Akıllı Durağın özellikleri arasında yer alan bas-konuş sistemi de yolcularla her an iletişim imkânı sunuyor. Bas-konuş sistemi İETT ile anlık olarak sesli iletişim imkânı sağlıyor. Bu cihazlar sayesinde görme engelli yolcular otobüslerin tahmini varış süreleri hakkında sesli bilgilendirme yapılabildiği gibi, tüm yolculara canlı operatör desteği de veriliyor.

Akıllı Duraklar Geliyor

Akıllı durak projelerinin ilkini Yıldız Teknik Üniversitesi Durağında hayata geçirdiklerini ve bu projenin de vatandaşlar tarafından çok beğenildiğini ifade eden İETT Genel Müdürü Arif Emecen, “Geçtiğimiz yıl 12 bin 16 olan durak sayımızı 7 bin 750’si açık, 4 bin 639’u kapalı olmak üzere 12 bin 389’a çıkardık. Vatandaşlarımız tarafından oldukça ilgi akıllı durak projemizi tüm ilçelerimizde yaygınlaştırmayı hedefliyoruz, çalışmalarımıza başladık. Bu durağımızın birçok özelliği var. Konsept duraklar güneş enerjisi ile çalışıyor, wifi hizmeti veriyor, elektrikli engelli araçlarına ve telefonlara şarj olanağı sağlıyor. Biletmatik olanağı sunuyor, anlık bilgilendirmeler yapıyor. Bu durakların sayısı da önümüzdeki dönemde arttırılacaktır. Duraklarımıza erişim mesafemiz ortalama 500 metre… Bu mesafede duraklara erişim sağlayabilen nüfus oranı ise yüzde 98”

Hasbahçe Gazetesi olarak Kağıthane’nin bir çok mahallesine de akıllı duraklar yapılmasını, Biletmatiklerin belli yerlere konmasını İETT’den ve Kağıthane Belediyesinden rica ediyoruz.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1049 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

hasbahcegazetesi.com page title ... ... ... ... ... ...