logo

reklam

İstanbul Adalet Sarayı’nda İşitme Engelliler İçin Örnek Çalışma

İstanbul Adalet Sarayı’nda İşitme Engelliler İçin Örnek Çalışma

İşitme engelli vatandaşlara daha iyi hizmet sunulabilmesi amacıyla İstanbul Adalet Sarayı’nda personele işaret dili eğitimi veriliyor. 

Kağıthane Halk Eğitim Merkezi desteğiyle verilen eğitime katılan personel, işitme engelli vatandaşların işlerini daha sağlıklı bir şekilde halledebildiklerini söylerken, eğitimi veren Ceren Ay ise amaçlarının engelsiz bir adliye olduğunu kaydetti.

Amacımız Engelsiz Bir Adliye

Amaçlarının engelsiz adliye olduğuna vurgu yapan Ay, “Yaklaşık 2 yıldır Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda belli aralıklarla süren derslerimizle işaret dili eğitimi veriliyor.

Adliye içerisinde halkla daha çok iletişim halinde olan farklı birimlerde çalışan personellerimiz bu eğitimi alıyorlar. Amacımız engelsiz adliye. İşitme engelli bir vatandaş buraya geldiğinde problemini anlatacak birçok insan var ama anlayacak insanlar yok. Adliye ciddi bir kurum. Buradaki herhangi bir yanlış anlaşılmayı kaldırmak için adliye personelleri gönüllü olarak mesai saatleri bitiminde eğitime geliyorlar. Başsavcımızın izni ve isteğiyle başlatıldı bu. Daha önceki eğitimlerimize savcılarımız ve hâkimlerimiz de yer aldı. Daha çok ön planda olan personel arkadaşlarımız bu eğitimde yer aldı ve Çağlayan İstanbul Adliyesi olarak bir ilke imza attık” dedi.

İstanbul Adliyesi Ceza Mahkemeleri ön bürosunda çalışan Eda Nur Çitil ise, “Biz işimizde halkla iç içe oluyoruz. Gelen insanları ilk olarak biz karşıladığımız için sağır ve işitme engelli insanlarla da anlaşmak istiyoruz. Anlaşabildiğimizi göstermek için bu eğitime katıldım ve çok mutluyum” dedi.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
557 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

hasbahcegazetesi.com page title ... ... ... ... ... ...