logo

reklam
19 Ocak 2014

Sadabad Camii’nde Sona Gelindi

Sadabad Camii’nde Sona Gelindi

sadabad camii

Kağıthane Deresi`ne hakim bir noktada asil duruşuyla bir mabed olan Sadabad Camii, diğer adıyla Aziziye Camii’nin restorasyon çalışmalarında sona doğru gelindi.

Osmanlı döneminde Lale Devri’nin en önemli eserlerinden Sadabad Camii, İstanbul İl Özel İdaresi eliyle yenileniyor. 2 milyon 819 bin liraya mal olacak projede sona gelindi.

sadabad camii ici sadabat camii kubbesadabad camii pencereler aziziye camii

Tarihi caminin eski görkemine kavuşması için, şimdiye kadar yapılan çalışmaların yüzde 90 oranına yakın kısmı tamamlandı. Cami kısmının dış cephesinin kaba sıvası ve iç kısmının kaba sıvası tamamlandı. Kubbenin kurşunu, toprağı, betonu ve ahşap kaplama tahtası söküldü yenilendi. Cephede ve minarede, taş temizliğinin yapılması gibi işler de tamamlandı.

Lale Devri`nde Sadabad Sarayı ile birlikte inşa edilen ve Patrona Halil Ayaklanması`nda yıkılan bu cami, III. Selim ve II. Mahmud dönemlerinde iki kez onarım görmüş. Zamanla artık kullanılamaz duruma gelen cami, Sultan Abdülaziz döneminde yeniden inşa edilerek Aziziye Camii olarak adlandırılmış. Zaman içinde ismi yanında bulunan Sadabad Sarayı ile kaynaşmış ve Sadabad Camii ismini almıştır. Caminin kapısının üstünde Sultan Abdülaziz`in 1863 tarihli tuğrası bulunmaktadır.

sadabad aziziye cami sadabad aziziye camii

Dönemin önemli eserlerine imza atan Mimar Sarkis Balyan`ın eseri olan cami, Batı mimari etkileriyle yapılmıştır. Çift sıra pencereli ve muntazam kesme taştan duvarlar üzerinde ahşap kubbe bulunur. Üstü kurşun kaplı kubbenin içi, barok tezyinat ile süslüdür. Mihrap ve duvarlarındaki süslemelerden günümüze sadece mihraptakiler kalmıştır.  Kare bir yapıya sahip caminin neogotik üsluba sahip minaresinin içinde, her biri 100 taş basamaktan oluşan iki ayrı merdiven bulunmaktadır. Birine caminin içinden, diğerine ise bahçeden girilir. Caminin, Hünkar İskelesi ve Vezir İskelesi olmak üzere iki iskelesi bulunur. Sadabad Camii, Beşiktaş Ortaköy Camii’ne çok benzemektedir.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
4227 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

hasbahcegazetesi.com page title ... ... ... ... ... ...