logo

reklam

Seyahat ve Misafirliğin Adabı

Seyahat ve Misafirliğin Adabı

Seyahat ve Misafirliğin Adabı

Aziz okuyucularım, bilhassa yaz sezonu-izin zamanı olduğundan bu ay ki konumuzu ziyaret, seyahat, yolculuk ve misafirlik adabına ayırdık. Allah (c.c.) uyanlardan eylesin amin.

Seyahat, bir yerden bir yere bazı gayeler için sefer etmektir. Seyahat edene seyyah denir. Sefer edene de misafir denir.

Bu seferlerden bazıları: İlim tahsili, hac ve umre, zulümden hicret, ticaret, turistik gezi, tebliğ için yola çıkmak, sıla-i rahim ve akraba ziyareti gibi.

Rabbimiz, kullarının durumunu bildiği için yol meşakkatinden dolayı, bazı kolaylıklar getirmiştir. Buna merhamet-i ilahi diyoruz.

Mesela 18 saat (90 km) boyunca 15 günden az olan yolculuk ve misafirliklerde kullarına ikramda bulunmuş (Bizde bu ikramı reddetmemeliyiz)

Örnek olarak yolculukta ve misafirlikte oruç tutmamaya müsaade etmiş (sonra kaza edilecek), Kurban vacip değildir, Farz namazların 4 rekâtı ikiye indirilmiştir.

Dinimiz misafire hizmet ve alakayı emretmiş Dede Korkut’un dediği gibi “Misafir gelmeyen haneler yıkılsa yeridir”  demiştir.

Misafir ve ve seyahatle ilgili birkaç ayet mealleri:

 • Benim kullarım, benim yerim geniştir. İstediğiniz mahalle gidebilirsiniz. Sizin için müsaade vardır. Binaenaleyh, ancak bana ibadet edin.(El-Ankebut:56)
 • Ey Peygamber! Allah’a tevbe eden, kullukta bulunan, onu öven, O’nun (Emirleri ve Öğütleri gereğince) yolculuk yapan… uygun olanı buyuran, fenalığı engelleyen ve Allah’ın (hudûd) yasalarını koruyan mü’minlere de (dünya ve ahret mutluluğunu) müjdele.(Tevbe Suresi:112)
 • Sizden evvel, birçok vak’alar, tarihi olaylar gelip geçmiştir. O’nun için yer yüzünde gezin dolaşın da (peygamberleri) yalan sayanların akibeti nice oldu görün ibret alın.(Al-i İmran:137)

Konumuzla ilgili birkaç hadis mealleri:

 • Allah(c.c.) nazarında kulun farz namazları eda etmek ve akrabaları ve dostları ziyarette bulunmak için, attığı adımlardan daha sevimli bir adım yoktur.
 • Her kim ilim tahsili için yola çıkarsa (seyahat-yolculuk ederse) bu yüzden Allah ona cennet yolunu kolaylaştırır.
 • Biriniz yolculuktan dönerken; ailesine, eşine ve dostlarına bir hediye ile gelsin. Hiç olmazsa torbasına (yuvarlak oyun) taş doldursun.

İslami kaynaklarımızdan yolculuk ve misafirlikle ilgili tavsiyelerden bir demet:

 • Evden yola çıkarken Perşembe günü yola çıkmak.
 • Çıkmadan önce iki rekat yolculuk namazı kılmak.
 • Kapıdan çıkarken üç kelime: Bismillah, Hasbiyallah, Tevekkeltü Alallah.
 • Yola çıkmadan bir fakire sadaka vermek.
 • Akraba ve komşulara ufakta olsa bir hediye götürmek.
 • Büyükleri-yaşlıları ziyaret edip dua almak.

Son Sözler:  * Misafirlik üç gündür (sonrası normaldir)

* Misafir, umduğunu değil, bulduğunu yer.

Selam Hüda’ya tabi olanların üzerine olsun.

Muzaffer Coşkun

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1218 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

hasbahcegazetesi.com page title ... ... ... ... ... ...