logo

reklam

Trafiğe Tarihi Çözüm: Beylerbeyi Sarayı Tüneli Trafiğe Açıldı

Trafiğe Tarihi Çözüm: Beylerbeyi Sarayı Tüneli Trafiğe Açıldı

beylerbeyi-sarayi-tuneli-uskudar

İstanbul’da Üsküdar-Beylerbeyi hattındaki sahil trafiğini rahatlatması hedeflenen ve 1970’li yıllardan bu yana trafiğe kapalı olan Beylerbeyi Sarayı Tüneli yeniden ulaşıma açıldı.

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen tünelin açılışında yaptığı konuşmada, Üsküdarlılar için bugünün tünelin açılmasından dolayı özel bir gün olduğunu söyledi. Beylerbeyi Sarayı’nın yaklaşık 2 asırlık bir saray olduğunu anımsatan Türkmen, “Bugün 19 Eylül 2016 günü, bu tünelin tekrar hizmete açılışının, trafiğe açılışının günüdür. Bu anlamda mutluyuz. Üsküdarlılar olarak heyecanlıyız” dedi.

beylerbeyi-sarayi-tuneli
Türkmen, tünelin uzunluğunun 150 metre, yüksekliğinin ise 2 metre 90 santimetre olduğunu, tünelin girişi ve çıkışı itibarıyla da toplamda yaklaşık 650 metrelik bir yolun trafiğe açılışının yapıldığını aktararak, “Tünelden şu anda otomobil ve minibüs geçişlerine izin veriliyor. Bunu görüp ondan sonra otobüs geçişlerine karar vereceğiz” dedi.

beylerbeyi-sarayi-tunel-acildi
VATANDAŞ TESADÜFEN GEÇTİ, MEMNUN KALDI

Tünelden otomobiliyle geçen bir vatandaş tünelden bugün itibarıyla haberdar olduğunu, görevlilerin yönlendirmesi sonucunda tesadüfen tüneli kullandığını ve çok memnun kaldığını söyledi. Minibüs şoförleri de tüneli hizmete sunanlara teşekkür ederek; “Sağ olsunlar, mesafeyi kısalttı. Trafiği de önler. Bizim için her türlü avantaj. Tünel, zaman ve yakıt açısından faydalı olacaktır” dedi. 

Sultan 2. Mahmud tarafından 1829-1832 yılları arasında yaptırılan Beylerbeyi Sarayı Tüneli, 1970’li yıllara kadar Üsküdar ile Beylerbeyi sahil yolunu birbirine bağlayan bir tünel olarak kullanılıyordu. Beylerbeyi Sarayı’ndaki Set Bahçeleri’nin altından geçen tünel, yüksek duvarların ötesi ile Beylerbeyi Sarayı’ndaki set bahçelerinin bağlantısını da kuruyordu. 150 metre uzunluğundaki tünel, müze ve sergi salonu olarak kullanımının ardından sahil trafiğini rahatlatmak amacıyla bugün tekrar hizmete açıldı.

beylerbeyi-sarayi-tuneli-trafige-acildi

150 metre uzunluğundaki tarihi tünelin trafiğe açılmasıyla 45-50 dakikada geçilen yol 3 dakikaya inebilecek. Tünel, sabah Beykoz-Üsküdar istikameti, akşam Üsküdar-Beykoz istikameti olarak tek yönlü hizmet verecek. Çalışmalar sırasında tünelin orijinal dokusunun muhafaza edildiği bildirildi.

Hasbahçe Gazetesi olarak Beylerbeyi Sarayı Tüneli’nin başta Üsküdarlılar olmak üzere tüm İstanbullulara hayırlı olmasını diler, emeği geçenlere de teşekkürlerimizi sunarız.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
898 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

hasbahcegazetesi.com page title ... ... ... ... ... ...