logo

reklam

Türkiye’nin İlk Sondaj Gemisi FATİH İlk Seferine Çıktı

Türkiye’nin İlk Sondaj Gemisi FATİH İlk Seferine Çıktı

Türkiye’nin envanterine kattığı yeni nesil sondaj gemisi FATİH, Cumhuriyetin 95’inci kuruluş yıl dönümünde 29 Ekim Pazartesi günü ilk sondaj seferine çıktı.

İLK SEFER AKDENİZ’E!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Gemimiz ay sonunda Akdeniz’de ilk sondajını gerçekleştirecek. İnşallah, ikinci gemiyi de yakın zamanda filomuza katacağız” ifadelerinde bulundu.

TÜRK SAVAŞ GEMİLERİ KORUYACAK

Sondaj çalışmaları Antalya açıklarında Kıbrıs adasının batısında Türkiye’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde yapılacak. Fatih sondaj gemisi Türk savaş gemilerinin koruması altında faaliyet gösterecek. 2011 Güney Kore yapımı Fatih, 6’ncı nesil olarak adlandırılıyor ve en ileri teknolojik özelliklere sahip. Alanya-1 kuyusu ile sondaja başlaması planlanan Fatih Sondaj Gemisinde, toplamda 200’den fazla yerli-yabancı uzman görev alacak.

229 metre boyunda olan Fatih 12 bin 200 metre derinlikte çok yüksek basınç altında deniz sondajı yapabilme becerisini haiz, aktif konumlanma (dynamic positioning) teknolojisiyle donatılmış, 6. jenerasyon bir sondaj gemisi. Gemide iki kulede de sondaj yapabilecek ekipmanlar bulunuyor. Uluslararası kural ve düzenlemelere uygun operasyon gerçekleştirmeye uyumlu Fatih Sondaj Gemisi, iş güvenliği standartlarına tümüyle uygun ve çevre dostu.

Hasbahçe Gazetesi Özel Haber

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » »
Share
283 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

hasbahcegazetesi.com page title ... ... ... ... ... ...