logo

Yedi Güzel Adam’ın Pakdil’i Vefat Etti

Yedi Güzel Adam’ın Pakdil’i Vefat Etti

Yedi Güzel Adam’ın Pakdil’i Vefat Etti

Yedi Güzel Adam’ın Pakdil’i, Kudüs’ün eşsiz şairi, ”Sükût; Dünyanın en uzun cümlesi…” diyen büyük Mütefekkir, Nuri Pakdil, 85 yaşında Ankara’da tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

7 Haziran 2019 Pazar günü Kahramanmaraş’ta yürüyüş yaparken düşen ve kalça kemiğinde kırık olduğu tespit edilen yazar ve mütefekkir Nuri Pakdil, Ankara Şehir Hastanesinde tedavi altına alınmıştı. 2 ay süren tedavisinin ardından taburcu edilen Pakdil, önceki gün tekrar rahatsızlanınca aynı hastaneye kaldırıldı. Pakdil, bugün doktorların tüm müdahalesine rağmen yaşamını yitirdi.

Nuri Pakdil Kimdir?

1934 yılında Kahramanmaraş’ta dünyaya geldi. Lise eğitiminin ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. İlk çalışmalarını, şiir ve deneme türlerinde memleketinde “Demokrasiye Hizmet” gazetesinde yayımladı. Lisedeyken “Hamle” adında bir dergi çıkardı. 1969 yılında “Edebiyat” dergisini ve 1972’de “Edebiyat Dergisi Yayınları”nı kurdu. Edebiyat Dergisi Yayınları’nın ilk kitabı Batı Notları’dır. Edebiyat dergisi, kimi aralıklarla uzun yıllar sürdürdüğü yayınına, Aralık 1984’te ara verdi. Edebiyat Dergisi Yayınları, 1972-1984 yılları arasında 18’i Nuri Pakdil imzasını taşıyan, 45 kitap yayımladı. 28 Şubat 1997 tarihinde Edebiyat Dergisi Yayınları’ndan yeniden kitap yayımlamaya başladı. Daha önce yayımlanan 5 kitabın yeniden çalışılmış basımı ve 12 yeni kitabın ilk basımları yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne layık görüldü. Kasım 2014’te Necip Fazıl Saygı Ödülü’nün ilkini aldı.

Hasbahçe Gazetesi olarak büyük Mütefekkir, Nuri Pakdil’e Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine sabırlar diliyoruz. Mekânı cennet olsun.

Hasbahçe Gazetesi Özel Haber

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » »
2716 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.